SAMÜ-Bilgi İşlem Daire Başkanlığı YETKİM Kimlik Doğrulama Federasyonuna Katılım Sağladı

Samsun Üniversitesi (SAMÜ) YETKİM Kimlik Federasyonu tarafından faaliyet gösteren ev, kurum veya servis sağlayıcı ağına katıldı.

Ulusal Akademik Ağ olan ULAKNET’e bağlı yüksek eğitim ve araştırma kurumları için kurulmuş kimlik federasyonu YETKİM ile katılımcı kurumlar için kullanıcı adı, parola yönetimini kolaylaştırırken, sistem yönetimi için ihtiyaç duyulan işgücünü de azaltacak. Böylece kullanıcıların e-posta, kütüphane ve öğrenci sistemi gibi farklı servislere tek bir adımda erişimi sağlanacak.

YETKİM Kimlik Federasyonuna SAMÜ haricinde TÜBİTAK-ULAKBİM, 60 üniversite, Elsevier ve Amerikan Kimya Derneği katılım sağladı.

YETKİM Nedir?

YETKİM, Ulusal Akademik Ağı ULAKNET’e bağlı yüksek eğitim ve araştırma kurumları için kurulmuş kimlik federasyonudur.

YETKİM, web kaynakları için Tek Oturum Açma (TOA) yöntemi ile kimlik doğrulama ve yetkilendirme altyapısı sağlar. Bu altyapı ile kurumlar arası web kaynaklarına erişim basit ve güvenli olur. TOA, tek bir kullanıcı ile tek oturum açarak tüm servislere erişim sağlayan bir kimlik doğrulama ve yetkilendirme mekanizmasıdır.

Kimlik Federasyonu altyapısında;

– kişilerin tek bir kimlik bilgisi bulunur ve bu bilgiyi kendi kurumu kayıt altına alarak, güvenlik ve gizliliğini sağlar.

– kimlik bilgisi ile tek giriş yapılır ve çıkış yapılana veya servis erişimi için kullanılan web tarayıcısı kapatılana kadar kimlik bilgileri tekrar doğrulatılmaz.

– web kaynağı yöneticisi kullanıcı kimlik bilgilerini saklamak ve güvenliğini sağlamak zorunda kalmaz, kimlik doğrulama ile ilgili işlem yapmaz.

– kimlik doğrulama işlemi kişilerin kendi kurumları tarafından yapılır.

– servis sağlayıcılar ve kimlik sağlayıcılar hizmetleri ile ilgili üst veriyi karşılıklı paylaşırlar.

YETKİM, TÜBİTAK ULAKBİM tarafında işletir.

YETKİM aynı zamanda eduGAIN üyesidir. eduGAIN Avrupa Akademik ağı GEANT tarafından işletilen küresel bir hizmettir.  73 farklı ülkenin eğitim ve araştırma ağları tarafından işletilen federasyonların katılımı ile 2 bin 600’den fazla kimlik sağlayıcısı ve bin 800’den fazla hizmet sağlayıcısı aynı çatı altında toplanmıştır.

YETKİM Katılımcılar: https://yetkim.org.tr/katilimcilar/

29 Eylül 2021

Aday Öğrenci

Canlı Destek